Круглий стіл

31 травня 2024 року в рамках круглого столу «Підготовка управлінських кадрів для Києва і територіальних громад Київської області: досвід, виклики та можливості» відбулось обговорення питань, пов'язаних із досвідом, викликами і можливостями роботи органів територіальної влади, зокрема міста Києва та Київської області щодо вирішення кадрових питань та роботи з громадськістю в умовах воєнного стану.

Із головною доповіддю, присвяченою цим питанням, виступив перший заступник директора Департаменту суспільних комунікацій Дмитро Рубан. Можна виділити ряд основних моментів, на які звернув найбільшу увагу доповідач.

Перше це те, що в умовах воєнного стану виник великий дефіцит кадрів в системі муніципальної влади практично на всіх рівнях управлінсько-господарської вертикалі. Особливі проблеми виникли в тих ланках, де традиційно переважали працівники чоловічої статі. Проблема також торкнулась і управлінської ланки, зокрема працівників апарату муніципалітету та громад.

Друге це проблеми щодо використання ефективних механізмів призначення та заміщення кадрів, оскільки в умовах воєнного часу практично заморожено застосування процедур конкурсного відбору. Територіальній владі приходиться долати великі труднощі щодо  забезпечення  обґрунтованого відбору для пошуку та призначення на посаду працівників.

Третій момент, на який особливо звернув увагу доповідач, це суттєве зростання впливу громадськості на процес регіонального управління, включаючи кадрову політику. За останні два роки в місті Києві спостерігається значне зростання як кількості громадських організацій, так і числа проведених ними заходів. Міська влада та керівництво обласних громад активно підключають громадянський сектор до обговорення найбільш гострих питань, а  також до кадрової роботи.

В обговоренні висловлювались ряд пропозицій щодо подальшого розвитку системи управління громадами, включаючи ті, що пов'язані із кадровою політикою.  Зокрема виступила представник обласної громади головний спеціаліст відділу транспорту,  управління транспорту та промисловості Департаменту розвитку,  утримання мережі автомобільних доріг області,  промисловості та транспорту Луганської обласної державної адміністрації Тетяна Коновалова.

За результатами обговорення можна зробити висновок, що для органів  регіонального управління міста та області зараз важливо вжити ряд заходів щодо удосконалення кадрової роботи. Серед них можна виділити:

  • широке залучення молодих кадрів, які щойно закінчують навчання на бакалавраті та в магістратурі, включаючи і тих, хто навчається на старших курсах
  • розширення консультативної, експертної співпраці, роботи щодо методичної допомоги між Мерією, керівництвом громад в області та Київським столичним університетом імені Бориса Грінченка
  • посилення повноважень та впливу громадських рад при департаментах органів управління, широке залучення громадських організацій до головних етапів підбору та призначення кадрів
  • формування нових підходів до підготовки та перепідготовки кадрів із урахуванням сучасних реалів воєнного стану, де планується активна участь Столичного університету імені Бориса Грінченка, що може дати відчутні позитивні результати.

Учасники погодились із тим, що існуючі проблеми потребують подальшого дослідження і обговорення. Виходячи із цього було б доцільно запланувати другий етап такого заходу  восени цього року із більш широким залученням фахівців та зацікавлених осіб.