Наукова тема кафедри 2024-2027
Науково-дослідна тема кафедри фінансів
Факультету економіки та управління
«Інституціонально-структурні зміни фінансово-економічного розвитку України»
(реєстраційний номер 0124U003424)
(червень 2024 р. – червень 2027 р.).
Актуальність теми.
Розуміння інституціонально-структурних змін у фінансово-економічному розвитку України стає критично важливим у контексті сучасних глобальних перетворень. В умовах швидкозмінної економічної дійсності будь-яка країна зіштовхується з потребою адаптації своїх інституціонально-структурних рамок до нових викликів, таких як глобалізація, технологічні зміни та зростаюча конкуренція. Тож, дослідження цієї теми не лише дозволить розкрити сутність та напрями змін, але й сприятиме розробці стратегій адаптації до нових умов, підвищенню конкурентоспроможності та збереженню стабільності економіки, у тому числі у післявоєнній відбудові України.
Порозуміння взаємозв'язку між інституціонально-структурними змінами та фінансово-економічним розвитком є ключовим для покращення фінансової стабільності, оскільки фінансова система відіграє вирішальну роль у функціонуванні економіки, а отже, розуміння та вдосконалення інституціонально-структурних аспектів цієї системи має суттєвий вплив на уникнення фінансових криз та забезпечення стійкого розвитку.
Інституціонально-структурні зміни фінансово-економічного розвитку України визначаються як системні та основні перетворення у сукупності інститутів, правил, норм, законів, організаційних структур та економічних відносин, спрямованих на зміцнення та покращення фінансово-економічної системи. Ці зміни спрямовані на покращення ефективності функціонування фінансово-економічної системи, сприяють розвитку бізнесу, залученню інвестицій, підвищенню конкурентоспроможності та стабільності економіки країни в цілому.
Проблемам інституціонально-структурних змін фінансово-економічного розвитку країни присвятили свої наукові праці багато дослідників у галузі економіки та фінансів, серед яких можна виділити Д.Норта - американського економіста, лауреата Нобелівської премії з економіки за роботу з інституціональною економікою і роллю інститутів у розвитку економіки, Р. Фогеля - американського економіста, лауреата Нобелівської премії 1993 р. за відродження досліджень в галузі економічної історії, завдяки додатку до них економічної теорії і кількісних методів, що дозволяють пояснювати економічні і інституційні зміни, О.Вільямсона - американського економіста, відомого своїми дослідженнями у галузі транзакційних витрат і корпоративних структур, Р.Коуза - лауреата Нобелівської премії з економіки, роботи якого у галузі транзакційних витрат і властивостей власності мають велике значення для розуміння інституціональних змін, Е.Остром – Нобелівською лауреаткою з економіки за роботу з інститутами суспільного управління, зокрема за дослідження суспільних ресурсів і форм громадського управління, Д. Асемоглу та Д. Робінсон - роль інституцій у розвитку економіки та влади, зокрема у своїй книзі "Why Nations Fail" («Чому країни зазнають невдач»).
Серед українських дослідників можна виділити О. Пашенчука,В. Шапранського, І. Холода, І. Більбао, І. Школьник, Ю. Коваленко, та інших.
Однак, результати проведеного попереднього аналізу даної проблематики показують, що існує достатня кількість проблем, які частково досліджені і потребують подальшого поглибленого вивчення, оскільки Україна стоїть перед важливим завданням подальшого вдосконалення своїх інституціональних та структурних реформ з метою забезпечення сталого економічного зростання. Важливими напрямками є подальше вдосконалення регуляторного середовища, залучення іноземних інвестицій, розвиток інфраструктури та підтримка інновацій. Водночас необхідно звернути увагу на соціально-економічні виклики, такі як зменшення бідності, підвищення рівня життя населення та забезпечення соціальної справедливості. Ефективне впровадження та моніторинг реформ є ключовими для досягнення сталого зростання та інтеграції в глобальну економіку. Україні потрібно продовжувати свій шлях реформ, щоб забезпечити своє майбутнє в контексті стабільного економічного розвитку та добробуту своїх громадян.
Наукова тема «Інституціонально-структурні зміни фінансово-економічного розвитку України» повністю відповідає Прийнятій Новій Стратегії розвитку фінансового сектору: протистояння викликам війни у фінансовому секторі та підтримання відновлення економіки України та Плану відновлення України.
Стратегія визначає майбутні пріоритети фінансової системи, до яких належать, зокрема, відновлення, розвиток фінансового сектору та забезпечення безперервності його роботи, поступове згортання надзвичайних пруденційних заходів, діагностика банківських активів, моніторинг та вирішення проблеми непрацюючих кредитів, створення комплексної системи оздоровлення та виведення з ринку неспроможних учасників, запровадження системи раннього реагування на проблемність фінансових установ.
Попри російсько-українську війну, Стратегія констатує потребу в продовженні технологічного розвитку фінансових послуг як необхідної передумови для подальшого розширення фінансової інклюзії та забезпечення кібербезпеки.
Мета дослідження. Розробка теоретичних та науково-практичних засад впливу інституціонально-структурних змін на фінансово-економічний розвиток України задля економічної стабільності, розвитку ринків, інвестиційного клімату та загального добробуту, підвищення ефективності та конкурентоспроможності в глобальному контексті.
Завдання дослідження.
Провести аналіз поточного стану інституціонально-структурних змін та оцінити їх роль і вплив на фінансово-економічний розвиток України;
На основі аналізу міжнародних стандартів та практик виявити потенційні перешкоди для подальшого розвитку інституціонально-структурних змін у фінансово-економічній сфері;
Запропонувати механізм оцінки впливу банківських установ на фінансово-економічний розвиток України та дослідити перспективи їх розвитку в умовах сучасних викликів та загроз;
Розробити інноваційну бізнес-модель розвитку суб’єктів господарювання та проаналізувати вплив нових технологій, таких як блокчейн і штучний інтелект, на зміни фінансово-економічного розвитку України;
Проаналізувати вплив соціально-економічної ефективності залучення інвестицій у комплексні проєкти міст, у тому числі міста Києва;
Розробити рекомендації щодо відновлення фінансової інфраструктури на деокупованих територіях, забезпечення безбар’єрності та інклюзивності фінансового сектору у контексті післявоєнної відбудови України.
Об’єкт дослідження.
Процес інституціонально-структурних змін в фінансовому секторі економіки України.
Предмет дослідження. Теоретичні та науково-практичні засади впливу інституціонально-структурних змін на фінансово-економічний розвиток України.
Методи дослідження. Для досягнення мети використовуються аналітичні методи (для оцінки існуючих даних), синтетичні методи (для узагальнення та формулювання рекомендацій), порівняльний аналіз (для вивчення досвіду інших країн), метод експертних оцінок (залучення експертів для оцінки інституціонально-структурних змін та їх впливу на економіку України), методи економічного моделювання та прогнозування (для розробки науково-методичних підходів), метод логічного узагальнення (для формування висновків наукового дослідження).
Очікувані теоретична та практична значущість дослідження: Теоретична значущість полягає у поглибленні розуміння взаємозв’язку між інституціонально-структурними змінами та економічним розвитком України, представленні заходів щодо інституціоналізації і структурування фінансового сектору та концептуалізації цифрового розвитку економіки.
Практична значущість полягає в наданні рекомендацій щодо оптимального впровадження інституціонально-структурних змін з метою підвищення ефективності фінансово-економічного розвитку України.
Навчальні курси в яких планується впровадження результатів: Фінансові інструменти, Інвестиційна стратегія та проєктний аналіз, Бухгалтерський облік, Облік і аудит, Управлінський облік, Міжнародні стандарти фінансової звітності, Інноваційне підприємництво та управління стартап проєктами, Банківська система, Корпоративні фінанси, Фінансовий ринок, Банківський менеджмент, Фінансові технології (Fin Tech), Цінні папери та фондовий ринок, Фінансове посередництво, Страхові послуги.
Передбачувані теоретичні наукові результати будуть впроваджені при розробці тренінгових програм діючого проєкту на тему: «Цифрові та підприємницькі навички для економіки замкненого циклу», а також авторського курсу «Фінансова інклюзія та інноватизація».
Результати виконання наукового дослідження будуть відображені у проміжних річних звітах, колективній монографії «Імперативи фінансового-економічного розвитку України в умовах глобальних змін», статтях, у т.ч. у виданнях та журналах, що входять до наукометричних баз даних.
Виконавці беруть участь у всіх заходах, відповідальність за:
Житар Максим Олегович - доктор економічних наук, професор, професор кафедри фінансів (керівник теми): проведення аналізу поточного стану інституціонально-структурних змін та оцінка їх ролі і впливу на фінансово-економічний розвиток України; підготовка звітів, колективної монографії;
Васечко Людмила Іванівна - кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри фінансів: на основі аналізу міжнародних стандартів та практик виявлення потенційних перешкод для подальшого розвитку інституціонально-структурних змін у фінансово-економічній сфері;
Венгер Віталій Васильович – доктор економічних наук, старший науковий співробітник, професор кафедри фінансів: розробка рекомендацій щодо відновлення фінансової інфраструктури на деокупованих територіях, забезпечення безбар’єрності та інклюзивності фінансового сектору у контексті післявоєнної відбудови України;
Казак Оксана Олексіївна - кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри фінансів: розробка рекомендацій щодо відновлення фінансової інфраструктури на деокупованих територіях, забезпечення безбар’єрності та інклюзивності фінансового сектору у контексті післявоєнної відбудови України;
Нечипоренко Аліна Володимирівна - кандидат економічних наук, доцент кафедри фінансів: розробка механізму оцінки впливу банківських установ на фінансово-економічний розвиток України та дослідження перспектив їх розвитку в умовах сучасних викликів та загроз; організація та проведення Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених «Сучасна фінансова політика України: Проблеми та перспективи»;
Обушний Сергій Миколайович - кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри фінансів: аналіз впливу соціально-економічної ефективності залучення інвестицій у комплексні проекти міст, у тому числі міста Києва;
Рамський Андрій Юрійович – доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри фінансів: розробка інноваційної бізнес-моделі розвитку суб’єктів господарювання та аналіз впливу нових технологій, таких як блокчейн і штучний інтелект, на зміни фінансово-економічного розвитку України;
Сулима Мар’яна Олександрівна - кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри фінансів: участь у розробці тренінгових програм діючого проєкту на тему: «Цифрові та підприємницькі навички для економіки замкненого циклу», а також авторського курсу «Фінансова інклюзія та інноватизація».
Наукова тема кафедри 2018-2023
Науково-дослідна тема кафедри фінансів та економіки
Факультету інформаційних технологій та управління
«Розвиток економіки міста Києва в умовах євроінтеграції»
(реєстраційний номер 0118U001561)
(червень 2018 р. – червень 2023 рр.)
Актуальність теми.
Актуальність теми зумовлена потребою вивчення проблем розвитку економіки міста Києва в умовах євроінтеграції та розробки науково-обґрунтованих практичних рекомендації щодо шляхів їх вирішення спираючись на досвід європейських країн, зокрема у сфері житлового сектора, забезпечення зайнятості населення та підвищення рівня фінансово-економічної безпеки підприємств міста.
Київ – столиця України і один із найбільших у Європі діловий, фінансовий, промисловий, туристичний, культурний та комерційний центр. Після здобуття незалежності України економіка Києва зазнала значних трансформацій.
Економіка Києва представляє собою систему, яка складається із певних підсистем: фінансово-комерційної, транспортної, промислово-виробничої, будівельної, туристичної, культурної, обслуговуючої, комунально-житлової інфраструктури. За статистичними даними у Києві постійно проживає 6% населення країни. Економіка Києва найбільша серед суб’єктів адміністративного господарювання за валовим внутрішнім продуктом, який складає 18 % від ВВП країни. Зважаючи на позивну динаміку розвитку економіки м. Києва існують проблеми, які доцільно розв’язати для підвищення рівня конкурентоспроможності економіки столиці в умовах євроінтеграції.
Результати проведеного попереднього аналізу проблематики розвитку економіки міста Києва показують, що існує достатня кількість проблем, які частково досліджені і потребують поглибленого вивчення окремих питань, зокрема: вдосконалення категоріального апарату, виявлення проблем розвитку економіки міста Києва в умовах євроінтеграції; вивчення нормативно-правової бази та її відповідності європейському праву стратегії використання майна територіальної громади міста Києва, зокрема темпів створення та ефективності функціонування ОСББ; дослідження проблем зайнятості населення міста Києва та ефективності роботи центрів зайнятості; вивчення ризиків та загроз економічному розвитку підприємств міста Києва та розробка рекомендацій щодо підвищення рівня фінансово-економічної безпеки підприємств.
Враховуючи необхідність формування теоретико-методологічних підходів до обґрунтування шляхів розвитку економіки міста Києва в умовах євроінтеграції, зокрема у житловому секторі, зайнятості населення і забезпечення фінансово-економічної безпеки підприємств міста та враховуючи соціальну значущість, недостатню теоретичну розробленість проблеми та її практичне втілення, науково-дослідною темою кафедри фінансів та економіки на 2018-2023 роки обрано: «Розвиток економіки міста Києва в умовах євроінтеграції».
Об’єкт дослідження: процес економічного розвитку міста Києва в умовах євроінтеграції.
Предмет дослідження: теоретико-методичні та науково-практичні засади розвитку економіки міста Києва в умовах євроінтеграції.
Мета дослідження: виявлення проблем розвитку економіки міста Києва, зокрема в секторі житлового господарства, зайнятості населення та забезпечення фінансово-економічної безпеки підприємств міста в умовах євроінтеграції та розроблення науково-обґрунтованого підходу до формування практичних рекомендації щодо їх вирішення на основі використання європейського досвіду.
Завдання дослідження:
1.Виявити проблеми розвитку економіки Києва як європейського міста.
2. Узагальнити досвід європейських країн щодо розвитку економік столиць, зокрема у сферах: житлового сектору, зайнятості населення, ризиків підприємств міста та забезпечення фінансово-економічної безпеки.
3.Дослідити можливість адаптації європейського досвіду розвитку економік столиць європейських держав до українських реалій.
4. Проаналізувати стан та динаміку змін у житловому фонді міста Києва, зокрема, у темпах створення ОСББ, відповідності нормативно-законодавчої бази умовам євроінтеграції та розробити науково-практичні рекомендації розвитку цього сектору економіку міста Києва.
5. Проаналізувати фінансово-економічні основи формування та реалізації програм регулювання зайнятості населення міста Києва та розробити рекомендації щодо їх удосконалення для центрів зайнятості.
6. Проаналізувати ризики та загрози економічному розвитку підприємств міста Києва та розробити рекомендації щодо підвищення рівня фінансово-економічної безпеки підприємств в умовах євроінтеграції.
7. Спрямувати отримані результати досліджень для розвитку міжнародного співробітництва як необхідної умови накопичення та використання досвіду сучасної освіти, науки та практики.
8.Адаптувати отримані знання й результати проєкту до освітніх потреб вищої освіти.
Очікувана теоретична та практична значущість дослідження:
1) на теоретико-методологічному рівні передбачається:
- обґрунтуванняекономічно доцільних напрямів розвитку економіки міста Києва в умовах євроінтеграції на основі вивчення та адаптації європейського досвіду;
- розробка науково-практичних рекомендацій щодо розвиткужитлового сектору міста Києва в умовах євроінтеграції;
- обґрунтування науково-практичних рекомендацій щодо підвищення рівня зайнятості населення та покращення роботи центрів зайнятості;
- формування системи управління фінансово-економічною безпекою підприємств міста Києва та розробки методичного підходу до оцінки та прогнозування рівня фінансової безпеки суб’єктів підприємництва.
2) на рівні практичного впровадження передбачається:
-визначення потенціалу розвитку економіки міста Києва в умовах євроінтеграції;
-запровадження в освітній процес спецкурсів «Економіка міста», «Управління міським господарством», «Урбаністика. Сучасне місто», «Економічні основи управління власністю територіальної громади», «Стратегічний розвиток міста».
-проведення курсів підвищення кваліфікації, майстер-класів і семінарів для керівників ОСББ, фахівців апарату управління міста Києва, науковців і викладачів Київщини, інших регіонів України та зарубіжжя;
-практичні рекомендації фахівцям, що розроблять стратегію економічного розвитку столиці в умовах євроінтеграції економіки України, глобалізації та активізації внутрішніх і зовнішніх міграцій;
-популярний формат висвітлення результатів досліджень (мережеві публікації тощо).
Результати дослідження будуть узагальнені та опубліковані у вигляді:
üмонографії (колективної) «Розвиток економіки міста Києва в умовах євроінтеграції» (10, 0 друк. арк.);
üнаукових публікацій у періодичних виданнях, які включені до наукометричних баз, рекомендованих МОН, зокрема Scopus або WebofScienceCoreCollection;
üнавчально-методичних матеріалів: навчально-методичні комплекси навчальних дисциплін і спецкурсів, у яких відбито проблематику проєкту, методичні рекомендації (20,0 друк. арк.);
üнавчально-методичних матеріалів за окремими напрямами досліджень.
Результати дослідження можуть стати основою для подальшого вивчення проблем розвитку економіки міста Києва в умовах євроінтеграції; у процесі професійної підготовки здобувачів рівня бакалавра та магістра, в системі післядипломної освіти та підвищення кваліфікації за різними напрямами тощо.
Керівник теми: В.В. Лойко, професор кафедри фінансів та економіки, доктор економічних наук, доцент.
Звіти
Звіт з наукової теми червень 2018 - червень 2019
Звіт з наукової теми липень - листопад 2019
Звіт з наукової теми січень - листопад 2020
Звіт з наукової теми січень - листопад 2021
Звіт з наукової теми січень-листопад 2022
Звіт реалізації наукової теми за 2022 Лойко В.В.
Виконання наукової теми кафедри Розвиток економіки міста Києва в умовах євроінтеграції
Звіт про виконанняь наукової теми Розвиток економіки міста Києва в умовах євроінтеграції